» Pano
 
 
Ana Sayfa
E-posta
Bu site gençleri ve velileri bilgilendirmek amaçlıdır. Bireysel danışmanlık yapılmamaktadır. Dilek Köseoğlu çalışmalarını projeler esasında sürdürmektedir. İlginize teşekkür ederiz.
İletişim Bilgileri E-mail Ana Sayfa
 

Kariyer, mesleğimizi yaparken koyduğumuz hedefler doğrultusunda iş deneyimi kazanırken, gerekli eğitimleri alıp, mesleki ve bireysel açıdan kendimizi gerçekleştirme sürecimizdir.

Kariyer, en klasik şekli ile sonu olmayan bir yol benzetmesi ile tanımlanır. Çünkü insanın kendisini geliştirmesinin sonu yok gerçekten. Kariyer yaptığınız işte kendinizi mesleki açıdan geliştireceğini, düşündüğünüz alanları ve konuları, tespit edip, gerekiyorsa bir uzmandan destek alarak, ilgi alınınız ve becerileriniz doğrultusunda ilerleyebileceğiniz ve kendinizi geliştireceğine inandığınız alanlara eğilip, kendinizi mesleki, ekonomik, sosyal ve kişisel açılardan tatmin edebilmenizdir.

 

KARİYERİNİZİ PLANLIYORSUNUZ...

Kariyer planlamasını, sizleri teknik ve akademik bilgilervererek değil, pratik ve yaşanan örnekler vererek açıklamak istiyorum. Kariyer planlaması düşüncesi,  sadece iş hayatına atıldıktan sonra değil, lise ve üniversite dönemlerinde de düşünmeye başlamanız gereken bir konu. Ancak iş hayatını yaşayıp, biraz iş deneyimi kazanıp, kendinizi mesleki açıdan da değerlendirdikten sonra planlarınızı gözden geçirebilirsiniz . Ayrıca kariyer planlamanızı değişen iş koşullarına, değişen iş alanlarına göre de yeniden değerlendirmeniz gerekebilir.

Kariyerinizi planlarken, hedefiniz, mesleğinizin sizi sosyal, ekonomik, bireysel doyuma ulaştırmasını gözönünde bulundurmalısınız.

Kariyerinizi planlarken ve yeni bir işe girerken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta:

• Önemli olan kendi isteklerimize kulak vermenizdir. Bu isteklerimizin gerçekçi olmasına özen göstermeniz gerekir.
Örneğin: Ben lisans üstü çalışmam sırasında Sayın Betül Mardin'in denetimi ve gözetimi altında Sheraton İstanbul Oteli'nde Halkla İlişkiler stajı yaptım. Ama Halkla İlişkiler Mesleğinin benim özel hayatıma sınır koyacağını düşünerek, dışa dönük yapım, sosyal becerilerim ve bilgi birikimim yeterli görülmesine rağmen bu meslekte ilerlemeyi düşünmedim. Halbuki bu alanda başarılı olduğum söyleniyordu.

• Ancak Sheraton Otelinde yapmış olduğum staj, bana ileriki meslek ve özel hayatım için önemli bir birikim ve deneyim kazandırmıştı. Üretim sektöründeki çalışma hayatıma, hizmet sektöründe devam etmek istediğim zaman beni nasıl bir iş ortamının beklediği konusunda bir fikrimin olmasına katkıda bulundu. Böylece kariyer yolumda radikal bir değişiklik yapabildim. Sheraton Ankara Oteli'nde Personel ve Eğitim Direktörü olarak çalışmaya başladım.
• Özellikle genç yaşlarda, daha fazla mesleki birikim yapmak yerine, gençlik potansiyelimizi kullanıp, uzun vadede bizi istediğimiz veya hedeflediğimiz noktalara götürmeyecek iş tekliflerini kabul ederken, gelecekteki meslek yaşantımızı iyi tartmamız gerekir. Bu görüşten hareket edebilmek bizi kariyer planlamasına götürecektir.


• "Mezun olduğumuz okulun bize kazandırdığı diplomayı ve kazandığımız mesleki ünvanı, hangi iş kollarında ve hangi pozisyonlarda kullanabiliriz?" sorusunun cevabını araştırmanız gerekir.
Örneğin: Eczacılık Fakültesinden mezun olduk, bir ilaç fabrikasında ürün sorumlusu (product manager) olabiliriz ki, bu iş kişinin dışa dönük, insan ilişkilerini , seyahat etmeyi seven bir yapıya sahip olmasını gerektirir.( SDS'e göre sosyal ve girişimci olmasını gerektir)
• Bir ilaç fabrikasında Araştırma-Geliştirme, Kalite Kontrol ile ilgili birimlerde çalışabiliriz, bu da kişinin, laboratuvar çalışmalarını sevmesini, kapalı ortamlarda çalışmaktan, araştırma yapmaktan hoşlanıyor olmasını gerektirir. ( SDS'e göre Araştırmacı, Görenekçi yapımızın güçlü olması gerekir)
• Bir üniversitede akademisyen olarak çalışmaya devam edebiliriz. Üniversitede kalma kararı bizim bilimsel çalışmalar yapmaktan, yeni eczacılar yetiştirmekten zevk duyuyor olmamızı gerektirir. ( SDS'e göre Araştırmacı ve Sosyal yanımızın güçlü olması gerekir)
• Yukarıdaki örneklerde önemli bir faktör daha ortaya çıkıyor, hangi işe uygun olduğunuzu belirlemek için kendimizi tanımaya çalışmanız gerekiyor.
• Kendinizi daha iyi tanımak için mesleğimizle ilgili çeşitli alanlarda bilinçli sürelerde çalışarak kendimizi tanımaya çalışabiliriz.


ECZACILIK FAKÜLTESİ ÖRNEĞİNDEN YOLA ÇIKARAK KARİYERİMİZİ PLANLAYALIM ........ »

Copyright 2005 KaDeMe. All rights reseved. Designed by S.T.Design & B2G